تغییر زبان

کنفرانس زبان انگلیسی - فارسی  الموتمر اللغات - العربيةEnglish conference - English

شبکه های اجتماعی

اطلاعات مختصر درباره اهواز و استان خوزستان

 

اهواز

اهواز مرکز استان خوزستان با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و نیم نفر می باشد. کارون پرآب ترین رود ایران با ورود به اهواز، شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم نموده و جلوه زیبایی به شهر داده است و با توجه به تعداد پل های ساخته شده بر روی رودخانه کارون در محدوده اهواز، این شهر به شهر پل ها معروف است.

کلیپ ویدیویی از شهر اهواز

play-icon5.png

استان خوزستان

استان خوزستان با مرکزیت شهر اهواز در جنوب غربی ایران واقع شده است که حدود ۶۴ هزار كیلومتر مربع وسعت دارد. این استان از قدیمی‌ترین مناطق فلات ایران محسوب می‌شود، که پیشینه سکونت انسان در آن به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکل‌گیری تمدن عیلام در هزاره سوم قبل از میلاد بازمی‌گردد.

کلیپ ویدیویی از استان خوزستان

play-icon5.png

جاذبه های گردشگری استان خوزستان

وجود پیشینه طولانی تاریخی، طبیعت متنوع، تنوع قومیت و فرهنگ، و تنوع مذهبی این استان را به مکانی قابل توجه برای گردشگران تبدیل کرده است. جاذبه های گردشگری متعددی در خوزستان وجود دارد که  از مهمترین نمونه های آنها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

الف) تالاب هورالعظیم

هورالعظیم یا هورالهویزه (به معنای تالاب هویزه) یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان است که در غرب استان خوزستان و در انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان بین دو کشور ایران و عراق واقع شده‌ است.

کلیپ ویدیویی از تالاب هورالعظیم

play-icon5.png

ب) قلعه باستان شناسی شوش-شهر شوش

ژان ژاک مری دو مورگان زمین‌شناس و متخصص دوران پیش از تاریخ، طی یک سفر تحقیقاتی در غرب ایران، از شوش دیدن می‌کند. وی بعدها با گرفتن حق کاوش انحصاری در ایران از ناصرالدین شاه قاجار و دریافت دویست هزار فرانک از پارلمان فرانسه، در سال ۱۸۹۷ دوباره به شوش می آید. از نخستین اقدامات وی ساختن یک اقامتگاه بزرگ اکتشافی-حفاظتی بصورت یک باروی نظامی روی بلندترین تپه باستانی شوش، موسوم به سیتادل Citadel بود که بعدها آکروپل Acropol نامیده شد. بنابراین در زمستان ۸-۱۸۹۷ پس از گمانه‌ زنی در شمال تپه اکروپل، با همکاری ژاکیه Jaquier کار احداث قلعه محل استقرار هیأت فرانسوی را آغاز کرد. این قلعه به سبک باروک و با استفاده از مصالح به د‌ست آمده از محوطه باستانی شوش و بنایان و کارگران ایرانی ساخته و به شاتو chateau (قصر) معروف گردید.

 

پ) تالاب شادگان

تالاب بین‌المللی شادگان یکی از تالاب‌های بزرگ ایران است. این تالاب در جنوب غربی ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان واقع شده‌ است.

 

کلیپ ویدیویی از (1) تالاب شادگان و (2) قلعه باستان شناسی شوش

play-icon5.png

  ت) سازه‌های آبی شوشتر

مجموعه سازه های آبی شوشتر از کهن ترین شاهکارهای فنی و مهندسی در ایران و جهان و مربوط به دوران ساسانیان است که به صورت یک مجموعه ی صنعتی- اقتصادی در مجاورت بافت تاریخی شهر شوشتر بنا شده است. این سازه های آبی مجموعه ای به هم پیوسته از آسیاب ها، آبشارها، پل ها، بندها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب و سیکا (محلی جهت استراحت و تفریح) است که برای بهره گیری بیشتر از نیروی آب، به عنوان محرک آسیاب های صنعتی، ساخته شده و در ارتباط با یکدیگر کار می کنند. این سازه ها آب رودخانه ی کارون را بین تمامی نقاط شهر شوشتر و شهرهای اطراف تقسیم می کردند. محوطه ی آبشارها و سازه های آسیاب از سنگ خارا و ملات آهک و ساروج تشکیل شده و اتاق های تودرتوی محوطه نیز از حجاری سنگ ها و دیواره های سنگیِ رود ساخته شده اند. اساس کار مجموعه به این صورت است که «سد گَرگَر» مسیر رودخانه (که خود از شاهکارهای فنی و مهندسی دوران ساسانی و به صورت کاملاً دستَکند است) را مسدود کرده و سطح آب را برای آبگیری سه تونل حفر شده در تخته سنگ بالا می آورد. تونل های سه گانه آب را هدایت کرده و آن را در کانال های متعددی تقسیم می کنند. این آب پس از گرداندن چرخ آسیاب ها به صورت آبشارهایی به محوطه ای حوضچه مانند سرازیر می شود . مجموعه سازه های آبی در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹(۵ تیر ماه ۱۳۸۸) در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر سویل اسپانیا با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر یا (Shushtar Water Structure) به صورت یک جا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیده است.

کلیپ ویدیویی از سازه‌های آبی شوشتر

play-icon5.png

ث) شهر شوشتر

شوشتر از شهرهای استان خوزستان در جنوب غربی ایران است که از زمان ساسانيان تا ابتداي دوره پهلوي در اغلب دوره هاي تاريخي مرکز استان خوزستان بوده است. این شهر دارای بافت شهری سنتی با معماری خاص، متراکم و فشرده‌ است. در شوشتر ۱۷ مجموعه باستاني گمانه زني شده و تمامي اين محوطه ها به ثبت ملي رسيده است.

 

ج) شهر دزفول

شهر دزفول از شهرهاي استان خوزستان در جنوب غربي ايران است كه در كنار رودخانه دز واقع شده‌ است. اين شهر در دامنه هاي زاگرس مركزي قرار دارد و سابقه تاريخي آن به دوره ساسانيان برمي گردد.

کلیپ ویدیویی از (1) شهر شوشتر و (2) شهر دزفول

play-icon5.png

 

چ) زیگورات چغازنبیل

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام (عیلامی‌ها) و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده است که بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتش است و در نزدیکی شوش (شهر باستانی) در استان خوزستان قرار دارد. این سازه در ۱۹۷۹ میلادی اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت.

کلیپ ویدیویی از زیگورات چغازنبیل

play-icon5.png

 

ح) موزه های تاریخی استان خوزستان(موزه شوش و موزه هفت تپه)

 

کلیپ ویدیویی از (1) موزه هفت تپه و (2) موزه شوش

play-icon5.png